Offering you a complete choice of products which include silver sulfadiazine usp api powder, silver sulfadiazine bp api powder and silver sulfadiazine ip api powder.
₹ 76000 / Kg Get Latest Price
| Assay Purity | ≥99.0% |
| USP Grade | USP |
| Sterility | Non Sterile |
| CAS Number | 22199 08 02 |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Chemical Formula | C10H9AgN4O2S |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 4 Years |
| Product Packaging Type | Loose |
| Color | White |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Usage | Pharmaceutical |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 74000 / Kg Get Latest Price
| Assay Purity | ≥99.0% |
| USP Grade | BP |
| Sterility | Non Sterile |
| CAS Number | 22199 08 02 |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Chemical Formula | C10H9AgN4O2S |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 4 Years |
| Product Packaging Type | Loose |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Color | White |
| Usage | Pharmaceutical |
Silver Sulfadiazine BP API Powder is a corticosteroid used to treat inflammation, allergies, and autoimmune disorders. It helps reduce swelling, pain, and immune responses, often administered in injectable form for conditions like arthritis and severe allergic reactions.
₹ 72000 / Kg Get Latest Price
| Assay Purity | ≥99.0% |
| USP Grade | IP |
| Sterility | Non Sterile |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Shelf Life | 24 months |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS Number | 22199-08-2 |
Alok (owner)
Chemilux Pharma
4th Floor, Shop No. 75, Dawa Bazar,13,14 RNT Marg
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India