Our product range includes a wide range of hydrocortisone acetate bp api powder, hydrocortisone acetate usp api powder and hydrocortisone acetate ip api powder.
₹ 32000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | BP |
| Sterility | Non Sterile |
| Purity | ≥99.0% |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 60 months |
| CAS Number | 50-03-3 |
₹ 34000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | USP |
| Sterility | Non Sterile |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 4 Years |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Usage | Pharmaceutical |
| CAS No | 50-03-3 |
| Chemical Formula | C23H32O6 |
₹ 30000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | IP |
| Sterility | Non Sterile |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 4 Years |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Usage | Pharmaceutical |
| CAS No | 50-03-3 |
| Chemical Formula | C23H32O6 |
Hydrocortisone Acetate IP Powder is a corticosteroid used to treat inflammation, allergies, and skin conditions. It helps reduce swelling, redness, and itching by suppressing immune system responses in various disorders.
Alok (owner)
Chemilux Pharma
4th Floor, Shop No. 75, Dawa Bazar,13,14 RNT Marg
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India