Pioneers in the industry, we offer dexamethasone ip api powder, dexamethasone bp api powder and dexamethasone usp api powder from India.
₹ 32000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | IP |
| Sterility | Non Sterile |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 99% |
| Physical Form | Powder |
| Shelf Life | 4 Years |
| Color | White |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Usage | Pharmaceutical |
| CAS No | 50-02-2 |
| Chemical Formula | C22H29FO5 |
Dexamethasone Base IP Powder is a potent corticosteroid used to treat inflammation, allergies, and autoimmune disorders. It reduces swelling, pain, and immune system responses, providing relief in conditions like arthritis and asthma.
₹ 34000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | BP Grade |
| Sterility | Non Sterile |
| Purity | ≥99.0% |
| Salt Form | Sodium Phosphate |
| Packaging Size | 25 kg |
| Physical Form | Powder |
| CAS Number | 50-02-2 |
₹ 36000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | USP |
| Sterility | Non Sterile |
| Purity | ≥99.0% |
| Salt Form | Sodium Phosphate |
| Packaging Size | 25 kg |
| Physical Form | Powder |
| CAS No | 50-02-2 |
Alok (owner)
Chemilux Pharma
4th Floor, Shop No. 75, Dawa Bazar,13,14 RNT Marg
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India