Manufacturer of a wide range of products which include deflazacort bp api powder, deflazacort ip api powder and deflazacort usp api powder.
₹ 70000 / Kg Get Latest Price
| Steroid Type | Deflazacort Base |
| Grade Standard | BP Grade |
| Polymorphic Form | Form II |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS Number | 14484-47-0 |
| Appearance | White Powder |
| Shelf Life | 4 Years |
₹ 68000 / Kg Get Latest Price
| Steroid Type | Deflazacort Base |
| Grade Standard | IP |
| Polymorphic Form | Form II |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS Number | 14484-47-0 |
| Appearance | White Powder |
| Shelf Life | 4 Years |
| Color | White |
| Usage | Pharmaceutical |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Chemical Formula | C25H31NO6 |
Deflazacort IP Powder is a corticosteroid medication used to treat inflammation, autoimmune conditions, and certain types of muscle disorders. It helps reduce swelling, pain, and immune system overactivity.
₹ 72000 / Kg Get Latest Price
| Steroid Type | Deflazacort Base |
| Grade Standard | USP |
| Polymorphic Form | Form II |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| CAS Number | 14484-47-0 |
| Appearance | White Powder |
| Shelf Life | 4 Years |
| Usage | Pharmaceutical |
| Color | White |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Chemical Formula | C25H31NO6 |
Deflazacort API USP Powder is an active pharmaceutical ingredient used as a corticosteroid. It is used to treat inflammation, autoimmune disorders, and conditions like muscular dystrophy by reducing swelling, pain, and immune response.
Alok (owner)
Chemilux Pharma
4th Floor, Shop No. 75, Dawa Bazar,13,14 RNT Marg
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India