Leading Manufacturer of clobetasol propionate bp api powder, clobetasol propionate usp api powder, clobetasol propionate ip api powder and diclofenac diethylamine bp powder from Indore.
₹ 54000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | USP Grade |
| Purity | ≥99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Melting Point | 196–203°C |
| Shelf Life | 5 Years |
| Appearance | White Powder |
| CAS Number | 25122-46-7 |
| Storage Condition | Room Temperature |
| Manufacturer Type | Indian Manufacturer |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 58000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | USP Grade |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Purity | ≥99% |
| Form | Powder |
| Melting Point | 196–203°C |
| Shelf Life | 4 Years |
| Appearance | White Powder |
| CAS Number | 25122-46-7 |
₹ 52000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | IP |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Appearance | White Powder |
| CAS Number | 25122-46-7 |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 4 Years |
| Color | White |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Usage | Pharmaceutical |
| Chemical Formula | C25H32ClFO5 |
Clobetasol Propionate IP Powder is a potent corticosteroid used to treat inflammatory skin conditions such as eczema, psoriasis, and dermatitis. It helps reduce redness, itching, and swelling by suppressing the immune response in affected areas.
₹ 32000 / Kg Get Latest Price
| Strength | 1.0 % |
| Purity | 99.0% |
| Salt form | Diclofenac Diethylamine |
| Packaging size | 25 kg |
| Grade | BP |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 18 months |
| CAS Number | 78213-16-8 |
Alok (owner)
Chemilux Pharma
4th Floor, Shop No. 75, Dawa Bazar,13,14 RNT Marg
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India