Our product range includes a wide range of betamethasone valerate bp api powder, betamethasone valerate usp api powder and betamethasone valerate ip api powder.
₹ 54000 / Kg Get Latest Price
| Purity | ≥99.9% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Physical Form | Powder |
| CAS Number | 2152-44-5 |
| Shelf Life | 4 years |
| Manufacturing Route | Synthetic |
| Storage Condition | Below 25°C |
| Certification | ISO 9001, GMP |
| Grade Standard | IP |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 58000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | USP |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Physical Form | Powder |
| Cas No | 2152 44 5 |
| Chemical Formula | C27H37FO6 |
| Shelf Life | 4 Years |
| Packaging Type | Loose |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Color | White |
| Usage | Pharmaceutical |
Betamethasone Valerate USP Powder is a corticosteroid used to treat inflammatory skin conditions such as eczema, psoriasis, and dermatitis. It helps reduce redness, swelling, and itching by suppressing immune responses in the affected areas.
₹ 52000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | IP |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Physical Form | Powder |
| CAS Number | 2152-44-5 |
| Chemical Formula | C27H37FO6 |
| Shelf Life | 4 Years |
| Product Packaging Type | Loose |
| Color | White |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Usage | Pharmaceutical |
Alok (owner)
Chemilux Pharma
4th Floor, Shop No. 75, Dawa Bazar,13,14 RNT Marg
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India