Our range of products include betamethasone acetate usp powder, betamethasone acetate ip powder and betamethasone acetate bp powder.
₹ 56000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | USP |
| Salt Form | Acetate |
| Purity | 99% |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 4 Years |
| Color | White |
| CAS No | 987-24-6 |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Usage | Pharmaceutical |
| Chemical Formula | C24H31FO6 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 50000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | IP |
| Salt Form | Acetate |
| Purity | 99% |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 4 Years |
| Color | White |
| CAS No | 987-24-6 |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Usage | Pharmaceutical |
| Chemical Formula | C24H31FO6 |
₹ 54000 / Kg Get Latest Price
| Grade Standard | BP |
| Salt Form | Acetate |
| Purity | 99% |
| Usage Formulation | Injectable |
| Physical Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 4 Years |
| Color | White |
| Storage | Cool And Dry Place |
| CAS No | 987-24-6 |
| Usage | Pharmaceutical |
| Chemical Formula | C24H31FO6 |
Betamethasone Acetate BP Powder is a corticosteroid used to treat inflammation and autoimmune conditions. It helps reduce swelling, pain, and immune system responses, often used for joint disorders and allergic reactions.
Alok (owner)
Chemilux Pharma
4th Floor, Shop No. 75, Dawa Bazar,13,14 RNT Marg
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India